Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Czy fluor w wodzie z kranu to zagrożenie?

Fluor jest bardzo dobrze znaną substancją, którą można znaleźć w składzie past do zębów. Niekiedy jednak może znajdować się także w wodzie. Czy obecność fluoru w wodzie może stanowić niebezpieczeństwo? Kiedy fluor w wodzie to zagrożenie? W jaki sposób uzdatniać wodę, by nie było w niej fluoru?

Fluor jest rozpowszechnioną substancją, która towarzyszy nam każdego dnia i jego obecność wcale nie ogranicza się do pasty do zębów. Codziennie spotykamy się z nim w wodzie oraz spożywanych produktach żywnościowych. Mimo że fluor jest powszechnie obecny, to zebrał wiele nieprzychylnych opinii, zwłaszcza jeśli chodzi o jego obecność w wodzie. Na wielu forach internetowych pojawiły się dyskusje dotyczące bezpieczeństwa korzystania z wody bogatej w tą substancję. Niektórzy twierdzą, że fluor jest w stanie powodować nowotwory kości, utratę płodności, niedoczynność tarczycy, niekorzystne zmiany w mózgu. Niektórzy przypisują mu również to, że jego obecność wspomaga przyswajanie szkodliwego ołowiu. A jaka jest prawda? Czy nadmierne ilości fluoru w wodzie faktycznie mogą szkodzić?

Gdzie znajdziemy fluor?

Przede wszystkim warto lepiej przyjrzeć się temu, gdzie dokładnie znajdziemy fluor. Już wspomnieliśmy o tym ogólnie, a teraz pora na szczegóły. Otóż znajdziemy go praktycznie w każdym produkcie spożywczym, używanym przez nas w ciągu dnia. Jego spore ilości znajdują się między innymi w herbacie. Serach, produktach zbożowych. Jest obecny w rybach, szpinaku, brokułach, roślinach strączkowych czy produktach roślinnych. Mimo to najczęściej kojarzymy jego obecność z produktami do utrzymania higieny jamy ustnej.

W produktach do higieny jamy ustnej, jak pasta do zębów czy płyn do płukania, jest niezbędnym składnikiem, a eksperci zgodnie twierdzą, że pomaga on w zapobieganiu próchnicy zębów. Stężenie fluoru w tego rodzaju produktach nie jest duże, a z całą pewnością bezpieczne. Jednocześnie przestrzega się przed tym, aby pilnować najmłodszych, by nie połykali pasty do zębów z fluorem. Fluor znajduje się także w wodzie.

Fluor w naszym organizmie

Fluor jest obecny w ludzkim organizmie. Jest to mikroelement biorący udział w aktywacji, ale i hamowaniu niektórych enzymów. Jest obecny we wszystkich tkankach organizmu. Najwięcej znajdziemy go w kościach oraz oczywiście w zębach. Oprócz tego znajduje się także w tkankach tworzących włosy, skórę, mięśnie, tkankę łączną. Fluor jest głównie znany ze swojego działania bakteriobójczego oraz przeciwpróchniczego. Dzięki niemu cukry nie przechodzą w formę kwasów, a do tego blokuje działanie bakterii w jamie ustnej. Fluor wzmacnia także szkliwo. Sprawia, że staje się twardsze i odporne na uszkodzenia.

W różnym wieku są rekomendowane różne ilości spożywanego fluoru. Niemowlęta do 6 miesiąca życia potrzebują do 0,1 mg. Dzieci do 13 roku życia 2 mg. Chłopcy i dziewczęta do 18 roku życia nie powinni spożywać go więcej niż 2,9 mg. W wieku dojrzałym kobiety i mężczyźni nie powinni przyjmować dziennie więcej niż 3,1 mg fluoru.

Zbyt dużo fluoru w organizmie

Zbyt duże ilości fluoru przyjmowane do organizmu mogą przyczynić się do powstawania fluorozy. Są to zmiany występujące w strukturze szkliwa. Fluoroza sprawia, że na zębach pojawiają się przebarwienia. W zależności od zaawansowania choroby, mogą one mieć kolor biały lub brunatny. W rezultacie tej choroby może dochodzić do powstawania ubytków w zębach, a także ich zniekształcenia. Fluoroza może dotknąć nie tylko zęby, ale również kości. W poważniejszym stadium fluoroza może doprowadzić do zwapnienia więzadeł, bólów kostno-stawowych, usztywnienia kręgosłupa, zmniejszonej ruchliwości stawów. Zbyt duże stężenie fluoru może doprowadzić nawet do zatrucia. Jeśli ten zostanie spożyty w ilości większej niż 4 mg na każdy kilogram masy ciała, może spowodować biegunkę, wymioty, silne bóle brzucha, zaburzenia czynności serca oraz problemy z oddychaniem.

Zbyt mało fluoru w organizmie

Fluor może też występować w organizmie w zbyt małych stężeniach. Skutkiem takiej sytuacji jest szereg problemów związanych z tkanką kostną. To najczęściej początek problemów z osteoporozą. Może dochodzić do zjawiska łamliwości kości, deformacji szkieletu, zaburzenia wzrostu. Zbyt mała ilość fluoru w organizmie często wiąże się także z nieszczelnością szkliwa, dobrze zananą wszystkim pod nazwą próchnicy.

Fluor w wodzie - skąd się tam bierze?

Fluor najczęściej jest składnikiem pochodzenia naturalnego. W wodzie możemy mieć z nim do czynienia w różnych stężeniach. Jest to substancja, która naturalnie występuje w glebie i stamtąd właśnie przedostaje się do wód głębinowych. Fluor może być też dodawany do wody w sposób sztuczny. Często mówiło się o dodawaniu go w różnych stężeniach. Pierwszym krajem, który się na to zdecydował były Stany Zjednoczone, następnie ten proceder wdrożyło także wiele krajów z Unii Europejskiej. Dodawanie fluoru do wody miało za zadanie zabezpieczenie ludności pijącej wodę przed powstawaniem próchnicy. Wiele krajów decyduje się także na fluoryzowanie soli kuchennej, co ma służyć tym samym celom.

Obecnie rezygnuje się z tego typu działań, ponieważ brak jest wystarczającego poparcia badaniami skuteczności takich procederów. Zdania na temat tego, czy właściwym jest postępowanie państw także są mocno podzielone, a dodawanie fluoru do wody powodowało burzliwe dyskusje.

Fluor doczekał się także kilku teorii spiskowych. Jedną z najbardziej znanych jest ta, mówiąca, ze państwa dodają fluor do wody, aby podtruwać obywateli i zmniejszać ich iloraz inteligencji. Podobnie głośno było o teorii mówiącej o tym, że fluor powoduje nowotwór kości. Żadna z teorii nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, ani dowodów.

Usuwanie fluoru z wody

Woda dostarczana przez zakłady wodociągowe nie zawiera w sobie dużych stężeń fluoru, jednak gdyby ktoś chciał być w stu procentach pewny i oczyścić z tej substancji wodę na własną rękę, jest to możliwe za pośrednictwem odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna z łatwością radzi sobie z usuwaniem z wody nawet pojedynczych jonów, w tym także: metali ciężkich, chloru, pochodnych chloru, twardości wody, pestycydów, substancji zaburzających smak i zapach wody. Dzięki odwróconej osmozie woda przeznaczona do spożycia jest bezpieczna, o odpowiednich walorach organoleptycznych, dostępna w każdych ilościach. Więcej o odwróconej osmozie w artykule: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?

W naszym sklepie internetowym dostępnych jest wiele modeli systemów odwróconej osmozy. Atlas Filtri OASIS DP Sanic jest propozycją z powłoką bakteriostatyczną, co pomaga w zachowaniu higieny na najwyższym poziomie. Ecoperla Rosa przygotuje nie tylko bardzo dokładnie oczyszczoną wodę, ale i taką o właściwościach wody alkalicznej, bogatej w magnez. To urządzenie daje możliwość pobierania dwóch rodzajów wody. Z jednej strony wody na przygotowanie dań i napojów, do napełniania AGD, czyszczenia delikatnych powierzchni. Z drugiej strony można pobrać wodę o właściwościach prozdrowotnych. Jeszcze inną propozycją jest nowoczesna odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero z dwiema równoległymi membranami osmotycznymi oraz mieszaczem pozwalającym na regulację ilości minerałów w wodzie.

Czy fluoru w wodzie trzeba się bać?

Fluor zdecydowanie należy do substancji, o których nie mówi się aż tyle, co o chlorze, żelazie czy manganie. Warto zdawać sobie sprawę z jego obecności w wodzie, ale też codziennej diecie. Montaż filtra kuchennego to obecnie naprawdę duża wygoda i świetne zastępstwo wody butelkowanej. Z tego względu zdecydowanie warto zainteresować się tematem.

Powiązane produkty

Komentarze (4)

    • ed
    • 2021-07-16 15:04:07
    Ja używam odwróconej osmozy i nie boje się juz o zadne zanieczyszczenia w wodzie
    • Kate
    • 2021-10-07 13:51:12
    Niedawno kupiłam odwróconą osmozę do kuchni. Chyba zacznę używać wody osmotycznej też do płukania zębów :D Kupuję pasty bez fluoru, ale pewnie nie raz piłam fluorową kranówkę :P
    • Wiktoria
    • 2021-11-16 16:08:49
    Ciekawy artykuł, kolejne argumenty dla mojego męża za montażem odwróconej osmozy w kuchni :)
    • Bogus
    • 2022-11-10 15:24:59
    Ciekawe. A ja myślałem że tylko pasta do zębów. Osmoza sprawa do przemyślenia.

Nowy komentarz

arrow_upward