Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Co to jest odwrócona osmoza akwarystyczna?

Hodowanie rybek w domowym akwarium to wyjątkowo atrakcyjne, ale też mocno wymagające hobby. Zwierzętom należy bowiem zapewnić odpowiednie podłoże, zasadzić roślinki imitujące ich naturalne środowisko, a także zadbać o czystą wodę do życia. Choć istnieje możliwość zakupu wody demineralizowanej, takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne, szczególnie w przypadku dużych zbiorników. Znacznie korzystniej finansowo wychodzi odwrócona osmoza akwarystyczna. Co to jest? Jak działa osmotyczny filtr do akwarium i dlaczego warto go zamontować?

Jaka woda do akwarium - wszystko, co musisz wiedzieć

Jakość wody w Polsce, zarówno tej wodociągowej, jak i studziennej, często pozostawia wiele do życzenia. Przeczytaj, jak jakość wody przekłada się na nasze zdrowie. Jej skład możesz poznać zlecając profesjonalne badanie w laboratorium. Dowiedz się, czy da się zbadać jakość wody jednym testem i sprawdź po co jest potrzebna fizykochemiczna analiza wody.

Stosowanie surowej kranówki w akwarium oznacza wprowadzanie do niego mnóstwa zanieczyszczeń (w tym metali ciężkich), których nie wyeliminują nawet najlepsze preparaty do uzdatniania. Nie ulega wątpliwości, że taka woda jest kiepskim środowiskiem do życia dla ryb akwariowych, nawet w przypadku gatunków mało wymagających. Zwierzęta stają się bowiem podatne na różne choroby i po prostu żyją krócej. Aby do tego nie dopuścić, hodowcy sięgają często po odwróconą osmozę. 

Odwrócona osmoza akwarystyczna dostarcza miękką wodę o neutralnym pH, pozbawioną chloru i jego pochodnych, bez metali ciężkich i szkodliwych mikroorganizmów. Uzdatniona w ten sposób woda spełnia zatem wymagania nawet najbardziej wrażliwych gatunków ryb, również tych słonowodnych.

Odwrócona osmoza w akwarystyce i nie tylko

Zjawisko osmozy zachodzi w naturalnych warunkach we wszystkich organizmach żywych i polega na przenikaniu przez półprzepuszczalną membranę wody o mniejszej gęstości (bez obecności innych cząsteczek), do roztworu o większej gęstości. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia, możliwe jest odwrócenie tego procesu i  wyeliminowanie z wody niemal wszystkich zanieczyszczeń z dokładnością do pojedynczych jonów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega? oraz Odwrócona osmoza - najczęściej zadawane pytania. O tym, jak dokładnie działa odwrócona osmoza opowiada też w zamieszczonym poniżej materiale filmowym ekspertka Ecoperla. 

Odwrócona osmoza (ang. reverse osmosis RO) była początkowo wykorzystywana tylko do odsalania wody morskiej, a obecnie znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Przeczytaj: Przemysłowa odwrócona osmoza - gdzie się sprawdzi? Zalety odwróconej osmozy zostały też szybko dostrzeżone przez akwarystów, a filtry działające w oparciu o ten proces stały się tanim i komfortowym sposobem na pozyskiwanie czystej wody do hodowli różnych gatunków rybek i morskich roślin. 

Jak działa odwrócona osmoza akwarystyczna?

Odwrócona osmoza, w przeciwieństwie do innych popularnych filtrów akwarystycznych, nie nadaje się do stosowania bezpośrednio w zbiorniku z kilku powodów. 

Każde akwarium ma własną charakterystyczną florę bakteryjną obejmującą mikroorganizmy, które utrzymują odpowiednie warunki w danym środowisku. Ponieważ membrana osmotyczna eliminuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia, w wodzie nie pozostaną nawet te bakterie korzystne z punktu widzenia ekosystemy akwarium. To jednak nie wszystko. Odwrócona osmoza, w przypadku wód mocno zanieczyszczonych, przepuszcza czasami zaledwie 20% wody, co w krótkim mogłoby skutkować opóźnieniem niemal całej objętości akwarium!  

Warto również pamiętać, że woda po przejściu przez membranę jest pozbawiona niemal wszystkich substancji, które się w niej znajdowały. Należy więc do niej dodawać różnego rodzaju preparaty, dzięki którym ciecz zyskuje odpowiednie parametry. Zastosowanie akwarystycznej odwróconej osmozy przy podmianach wody jest mimo wszystko bardzo korzystne dla większości gatunków organizmów hodowanych, a dla niektórych może być wręcz niezbędne. 

Dlaczego warto stosować filtry odwróconej osmozy do wody akwarystycznej?

Klasyczne filtry umieszczane bezpośrednio w zbiorniku wodnym zazwyczaj działają zazwyczaj w oparciu o zwykłą gąbkę, która odławia duże zanieczyszczenia mechaniczne, w tym glony, fragmenty roślin, resztki pokarmu, a także odchody zwierząt. Znacznie bardziej niebezpieczne dla ryb egzotycznych są metale ciężkie, pochodne chloru oraz zbyt duże stężenie minerałów. Wszystkie te zanieczyszczenia znajdują się w wodzie na długo przed tym zanim zostanie nalana do zbiornika. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest właśnie odwrócona osmoza. W tej kategorii produktów polecamy szczególnie akwarystyczny filtr osmotyczny RO3 marki Ecoperla, który obejmuje trzy stopnie oczyszczania wody:

  • Filtr polipropylenowy (wstępny) - eliminuje z wody zanieczyszczenia mechaniczne, typu piasek, muł, osady, rdza, glony itp.
  • Filtr węglowy - usuwa związki toksyczne i kancerogenna, a także obniża także barwę wody i usuwa z niej nieprzyjemny zapach
  • Membrana osmotyczna - oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń, których nie wychwyciły poprzedzające ją filtry liniowe

Oczyszczanie wody do akwarium pod okiem specjalistów

Czysta woda w akwarium pozbawiona zanieczyszczeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych to gwarancja powodzenia w hodowli różnych gatunków ryb, zarówno tych słodkowodnych, jak słonowodnych. Montaż filtra wykorzystującego w działaniu proces odwróconej osmozy to obecnie najtańszy i najskuteczniejszy sposób na pozyskanie takiej cieczy. W ten sposób zapewniasz swoim podopiecznym optymalne środowisko do życia, dzięki czemu rybki będą mogły w nim funkcjonować przez długi czas. Jeśli jesteś początkującym akwarystą i masz wątpliwości odnośnie pracy takiego filtra - skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie każdego problemu lub wyjaśnimy nurtujące Cię kwestie techniczne. 

Powiązane produkty

Komentarze (2)

    • Antek K.
    • 2023-11-08 14:12:38
    Każdy początkujący wielbiciel akwarystyki wie, że akwarium powinno mieć filtr na bieżąco oczyszczający wodę. Wiele modeli jednocześnie napowietrza też wodę. Mało osób wie jednak, że taki zwykły filtr często jest niewystarczający. Tym bardziej cieszę się, że tu trafiłem. Dzięki!
    • M
    • 2023-11-17 14:19:27
    Jestem szczęśliwym posiadaczem RO3 i bardzo sobie chwalę. Polecił mi go sprzedawca w sklepie akwariowym i jak widać facet zna się na rzeczy. Ja również polecam kolejnym pokoleniom akwarystów.

Nowy komentarz

arrow_upward