Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Chlorowanie wody ze studni - najczęściej zadawane pytania

Własna studnia to wielki przywilej, ale także spory obowiązek. Mając bowiem dostęp do wody głębinowej, należy dbać o to, aby zawsze była czysta i bezpieczna dla naszego zdrowia.   Metod uzdatniania wody studziennej jest wiele, jednak w tym artykule skupimy się na jej dezynfekcji za pomocą chlorowania. Jak skutecznie odkazić wodę ze studni? Na czym polega chlorowanie? Sprawdź, najczęściej zadawane pytania przez naszych czytelników. 

Problem zanieczyszczeń mikrobiologicznych w wodzie

Mikroorganizmy stanowią realne zagrożenie dla ludzkiego życia oraz zdrowia, jednak zanieczyszczenie studni jest procesem całkowicie naturalnym. Ich źródłem bywa zazwyczaj gleba, która razem z wodą dostaje się do wnętrza studni. Warstwa mułu i osadów sedymentacyjnych staje się z biegiem czasu idealną pożywką dla drobnoustrojów, szczególnie jeśli woda zawiera wysokie stężenie żelaza i manganu. Mikroorganizmy mogą się także znaleźć w studni podczas jej wiercenia lub kopania. Dowiedz się koniecznie, jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia oraz przeczytaj artykuł: Bakteria E. Coli w wodzie - co warto wiedzieć? Jak usuwać? 

Niemożliwe do dostrzeżenia drobnoustroje, które dostały się do wody, łatwo też roznieść po całym gospodarstwie domowym, czego efektem może być przewlekła choroba (Przeczytaj: Bakteria Legionella w wodzie. Jak ją usuwać). Szczególnie kobiety ciężarne oraz niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z dokładnie przebadanej wody, określonej jako odpowiadająca wymaganiom sanitarnym.

Jeśli chcesz korzystać z wody studziennej, musisz mieć pewność, że jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W tym celu niezbędne jest monitorowanie sanitarnej czystości ujęcia, a także jego regularne czyszczenie i dezynfekcja. Aby utrzymać wysoką jakość wody, właściciele przydomowych studni często sięgają po chlorowanie.

Czym jest chlorowanie studni?

Chlorowanie to aktualnie jeden z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów dezynfekcji wody w studni. Schemat działania jest prosty, a skuteczność procesu stosunkowo wysoka. Dzięki chlorowaniu można pozbyć się bakterii, wirusów i innych patogenów wywierających negatywny wpływ na jakość wody. Absolutną podstawę takiej dezynfekcji stanowi aktywny chlor. Powszechnie stosują go nawet duże zakłady wodociągowe, które utrzymują w ten sposób wysoką jakość wody.  

Czym dezynfekować wodę w studni? Preparaty do chlorowania

Do odkażania studni stosuje się dedykowane preparaty zawierające w swoim składzie  aktywną formę chloru:

  • wapno chlorowane Ca(ClO)2 - biały drobnoziarnisty proszek zawierający około 25-35% aktywnego chloru. 
  • podchloryn sodu NaOCl - wodny roztwór zawierający około 15% aktywnego chloru

W zależności od tego, jakie środek wybierzesz, inne będą jego proporcje na 1000 litrów wody. Aby zdezynfekować studnię należy zastosować 400 gram wapna chlorowanego (o zawartości 25% chloru), albo 0,6 litra 25% roztworu podchlorynu sodu.

Kiedy należy zdecydować się na chlorowanie wody w studni?

Częstotliwość wykonywania dezynfekcji jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Z technicznego punktu widzenia, chlorowanie warto przeprowadzać przede wszystkim regularnie. To najważniejsza zasada, dzięki której zdobywasz pewność, że woda w studni zawsze jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dezynfekcja oraz dokładne oczyszczenie studni są również wskazane, gdy:

  • Studnia jeszcze nie była używana.
  • Profesjonalna analiza wody wykaże występowanie bakterii, wirusów lub innych patogenów.
  • Woda jest mętna lub smakuje, bądź pachnie inaczej niż zwykle.
  • Teren, na którym znajduje się studnia był zalany.
  • Studnia nie była wykorzystywana przez dłuższy okres.
  • Wystąpiły zatrucia pokarmowe u użytkowników.
  • Po wykopaniu studni, jeszcze przed oddaniem jej do użytku.
  • Po pracach konserwacyjnych i naprawach studni (na przykład po założeniu pompy lub jej naprawie).

Jak przeprowadzić chlorowanie studni?

Chlorowanie studni to proces stosunkowo prosty. Wystarczy trzymać się kilku wskazówek, aby wszystko przebiegało sprawnie,  a dezynfekcja okazała się skuteczna. 

  • Wypompuj wodę ze studni pamiętając przy tym, że nie musisz jej osuszać (wystarczy usunąć tyle wody, aby możliwe stało się zejście na dół). 
  • Wyszoruj dokładnie cembrowinę oraz wszystkie elementy przeznaczone do czerpania wody. 
  • Napraw wszelkie uszczerbki wewnątrz studni, najlepiej za pomocą cementu. 
  • Zasyp dno 10-centymetrową warstwą piasku.
  • Zaczekaj, aż woda wypełni ponownie studnię do swojego stałego poziomu.
  • Zacznij podawać wapno chlorowane lub podchlorynu sodu. 
  • Pozostaw studnię z preparatem dezynfekującym na minimum 12, a maksimum 24 godziny.
  • Na koniec kilkakrotnie wypompuj wodę ze studni do momentu, aż zapach chloru przestanie być wyczuwalny.

UWAGA! Do mycia cembrowiny trzeba przygotować odpowiednio rozcieńczony roztwór preparatu do dezynfekcji. Zazwyczaj na dwie szklanki wody stosuje się 4 gramy wapna chlorowanego lub 7 ml podchlorynu sodu.

Jak sprawdzić skuteczność chlorowania?

Po zakończeniu chlorowania, należy pobrać próbkę wody do badania i zlecić profesjonalną analizę wody. Każde badanie bakteriologiczne wiąże się z oznaczaniem, takich drobnoustrojów jak:

  • Ogólna liczba mikroorganizmów w 22° C i 36° C
  • Liczba bakterii z grupy Coli, typ fekalny oraz Escherichia
  • Liczba Clostridium perfringens 
  • Liczba Enterokoków kałowych
  • Pseudomonas aeruginosa, jeśli zachodzi podejrzenie dla wody pitnej
  • Legionella pneumophila w przypadku wody ciepłej

Oprócz pełnej mikrobiologii, warto sprawdzić wodę pod kątem innych parametrów, takich jak pH, mętność, stężenie żelaza i manganu, stopień twardości wody, azotany i azotyny, utlenialność, czy nawet stężenie siarkowodoru. Dość istotne są również właściwości organoleptyczne, takie smak, zapach i oczywiście barwa. Czujesz chlor w wodzie z kranu? Sprawdź, czy to powód do niepokoju. Przeczytaj też koniecznie, dlaczego bakteriologiczna analiza wody jest taka ważna oraz zapoznaj się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym.

Kiedy chlorowanie studni nie wystarcza - co wtedy?

Nie ulega wątpliwości, że chlorowanie wody w studni jest uważane za jeden z najbardziej skutecznych sposobów na jej dezynfekcję. Jeśli jednak po dezynfekcji studni, w wodzie nadal znajdują się bakterie, wówczas należy sięgnąć po lampy bakteriobójcze wyposażone w żarniki UV. Emitowane przez te urządzenia promieniowanie ultrafioletowe uszkadza materiał genetyczny patogenów uniemożliwiając ich namnażanie i w efekcie prowadząc do śmierci.  

Kiedy woda przepływa przez lampę bakteriobójczą, mikroorganizmy są w sposób ciągły naświetlanie promieniowaniem UV-C. Zachodzi wówczas natychmiastowa reakcja fotochemiczna, której skutkiem jest niszczenie materiału genetycznego oraz hamowanie procesu podziału komórek. Organizmy żywe, nieprzystosowane do ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, giną niemal od razu. Właśnie dlatego lampy UV są tak niezwykle skuteczne jako narzędzie do dezynfekcji. W ten sposób można bowiem redukować bakterie, wirusy, pierwotniaki, grzyby i praktycznie wszystkie inne mikroorganizmy. Promieniowanie UV eliminuje bowiem z wody także patogeny uodpornione na działanie środków chemicznych, takie jak Giardia lamblia. Więcej na temat tej metody dowiesz się z artykułu: Lampy UV - jak dokładnie działają? 

Czysta woda bez zanieczyszczeń mikrobiologicznych - postaw na profesjonalne rozwiązania

Czyszczenie i dezynfekcja studni to niezbędne czynności zapewniające wysoką jakość wody. Bez względu na finalne przeznaczenie wody ze studni, warto zadbać o to, aby spełniała pewne wszystkie kryteria jakościowe. W przypadku wody konsumpcyjnej normy te są niezwykle precyzyjnie określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Niekiedy ich spełnienie może wymagać nawet wielokrotnego przeprowadzenia dezynfekcji. Do tego celu warto stosować preparaty od sprawdzonych dostawców, a decydując się na lampy bakteriobójcze należy kierować się opiniami zadowolonych użytkowników. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w kwestii uzdatniania wody, zapraszam do kontaktu poprzez formularz. Wspólnie znajdziemy idealny sposób na czystą  zdrową wodę. 

Powiązane produkty

Komentarze (6)

    • K.K.
    • 2023-07-25 13:36:55
    My chlorujemy studnię podchlorynem i efekty są dobre pod warunkiem, że robimy to regularnie, zawsze na początku wakacji.
    • 007
    • 2023-07-27 14:39:44
    Chlorowanie u nas to za mało. Mamy problem ze zbyt wysokim stężeniem żelaza, więc bakterie świetnie się czują w naszej studni. Musieliśmy dodatkowo zamontować lampę UV Viqua, ale co jakiś czas wykonujemy analizę bakteriologiczną, żeby potwierdzić, czy system uzdatniania działa jak należy.
    • Gucio
    • 2023-08-07 13:07:18
    Jestem mega przewrażliwiony na punkcie bakterii w wodzie od czasu, gdy mój brat zatruł się E. Coli. Zaraz po tym wydarzeniu zamontowaliśmy lampę UV i regularnie, raz do roku, badamy wodę w profesjonalnym laboratorium. Chlorowanie studni też robię od czasu do czasu, ale od kiedy mamy lampę już się tam nie martwię.
    • Szarik
    • 2023-08-24 15:15:23
    Jestem szczęśliwym posiadaczem lampy UV. Zastanawiałem się między TMA a Viqua, ale w końcu skusiła mnie ta pierwsza i póki co jestem zadowolony. Prosta instalacja, łatwa wymiana żarnika i rozsądna cena.
    • 2023-09-01 08:00:11
    Nie wyobrażam sobie korzystać z wody studziennej i nie mieć zamontowanej lampy UV. Chlorowanie oczywiście też jest ważne, ale najważniejsze jest dla mnie 100% bezpieczeństwa mojej rodziny.
    • Mika
    • 2023-09-13 15:07:07
    Jesteśmy na etapie budowy własnego ujęcia i zastanawiam się, czy stosowanie lampy UV oznacza, że mogę zrezygnować z chlorowania studni?

Nowy komentarz

arrow_upward