- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1048 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Zdarza się niekiedy, że w wodzie płynącej z kranu pojawiają się osady, przez co ciecz traci swoją pierwotną przejrzystość. Nie można jednak mówić o jednym źródle, rodzaju, czy fizykochemicznych właściwościach zawiesin tworzących mętność wody. Co ciekawe, zwiększona mętność nie zawsze musi być wcale ostrzeżeniem przed zagrożeniem dla zdrowia. Co zatem powoduje zwiększoną mętność wody? Jak przywrócić wodzie jej naturalną klarowność?
Czym charakteryzuje się mętna woda?
Mętność wody to jeden z jej podstawowych parametrów fizycznych, określający między innymi zdolność cieczy do pochłaniania i rozpraszania promieni świetlnych. Mętność wody bywa także definiowana jako obniżenie przezroczystości cieczy spowodowane pojawieniem się w niej substancji nierozpuszczalnych.
Z czego wynika mętność wody?
Choć wzrost mętności wody bywa często powodem jej odrzucenia, nie zawsze stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. O tym, czy dana woda nadaje się do wykorzystania w celach spożywczych i bytowych, decydują przede wszystkim lokalne uwarunkowania, a co za tym idzie przyczyny pojawienia się osadów.
Oceniając mętność wody należy bowiem wziąć pod uwagę rodzaj ujęcia (mieszane, podziemne czy powierzchniowe), warunki geomorfologiczne, warunki hydrogeologiczne i hydrologiczne, a nawet czynniki atmosferyczne. Charakter mętności wody, która płynie z kranu jest także uzależniony od jest składu fizykochemicznego, czystości mikrobiologicznej oraz stanu technicznego magistrali i sieci dystrybucyjnej.
Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się mętności w wodzie jest obecność w niej związków nieorganicznych, takich jak fragmenty gleby, iły i muły, a także związków mineralnych, wśród których należy wymienić węglan wapnia oraz sole żelaza i manganu. Inną przyczyną mętności wody bywają zawiesiny organiczne, resztki pochodzenia zwierzęcego, odchody, glony, biofilm, drobnoustroje, a nawet cząstki korozji. Przeczytaj, co kryje Twoja woda. Poznaj 5 najczęstszych zanieczyszczeń.
Jak się bada mętność wody?
W pomiarach mętności wody najważniejsza jest zasada mówiąca, że strumień światła przenika przez warstwę wody o całkowitej przejrzystości bez żadnych zakłóceń. Jeśli w wodzie znajdują się jakiekolwiek zawiesiny, wówczas światło ulega rozproszeniu lub absorpcji. Oczywiście, rodzaj zakłóceń zależy od ich stężenia, wielkości, kształtu, barwy, a także współczynnika refrakcji. Przyjmuje się natomiast, że intensywność światła ulegającego rozproszeniu rośnie razem ze wzrostem mętności.
Jednostką mętności wody jest NTU (ang. nephelometric turbidity unit), przy czym 1 NTU oznacza 1 mg SiO2/dm3 w skali krzemionkowej. W przypadku wody przeznaczonej do celów bytowo-spożywczych najczęściej bada się rozproszenie światła pod kątem 90 stopni. Mierniki wykorzystywane do pomiaru tego parametru to nefelometry. Więcej na temat analizy wody znajdziesz w poprzednich artykułach: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna? oraz Badanie wody ze studni - czemu warto je zlecić? Gdzie wykonać?
Wymagania dotyczące mętności wody
W kwestiach regulujących parametr mętności wody jednym z najważniejszych dokumentów jest dyrektywa Rady 98/83/WE z 3 listopada 1998 roku, której wymagania są wdrożone we wszystkich krajach członkowskich UE. Przyjęto w niej, że wskaźnik mętności wody powinien być utrzymywany na jak najniższym możliwym poziomie.
Odniesienie do wymienionej dyrektywy znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia. W tym przypadku, podstawowym kryterium mętności wody jest poziom osadów akceptowany przez użytkowników wody. Zaleca się natomiast (w odniesieniu do wody pobieranej każdego ujęcia), aby utrzymywać wskaźnik mętności wody na poziomie 1,0 NTU. Koniecznie przeczytaj: Bakteriologiczna analiza wody. Dlaczego to badanie jest takie ważne?
Jak zredukować mętność wody?
Mętna woda jest uciążliwa z wielu względów, zarówno tych wizualno-estetycznych, jak i użytkowych. Osady mogą bowiem niekorzystnie wpływać na instalację oraz urządzenia AGD. Mętność wody można zredukować stosując odpowiednio dobrany system uzdatniania wody. Najczęściej wybieraną metodą jest filtracja mechaniczna. Do tego celu stosuje filtry narurowe, wyposażone we wkłady bądź kolumny filtracyjne z dedykowanym złożem.
Filtracja mechaniczna
Filtry mechaniczne to proste w budowie, ale bardzo skuteczne urządzenia, które, jak sama nazwa wskazuje, montuje się na rurach, na wejściu wody do budynku. Typowe urządzenie składa się z klosza, wewnątrz którego umieszcza się wkład filtracyjny lub rękaw filtracyjny. Woda jest uzdatniana wewnątrz klosza na wkładzie filtracyjnym, a następnie pod wpływem ciśnienia, płynie dalej do miejsca poboru. Nieco więcej na ich temat znajdziesz w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?
Aby wybrać filtr mechaniczny, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważny jest pobór wody, miejsce instalacji, a także wielkość zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są do wyboru różne wymiary wkładów, co zostało już omówione w artykule: Wymiary wkładów do filtrów - jaki wybrać? 10 czy 20 cali?
Decydując się na walkę z osadami, warto wybierać filtry mechaniczne od znanych i renomowanych producentów. Wśród tych najbardziej cenionych marek, szczególną popularnością cieszy się Atlas Filtri oraz Cintropur. Ciekawostką od Atlas Filtri jest seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic wyposażonych w powłokę bakteriostatyczną Microban®, która maksymalnie podnosi higienę filtracji wody. Szczegóły w artykule: Czym jest technologia Microban®? Jakie ma znaczenie w uzdatnianiu wody? Obejrzyj także recenzję Atlas Filtri Sanic i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Filtry narurowe stanowią też nieodłączny element stacji uzdatniania wody. Montuje się je przed zmiękczaczem wody lub przed stacją wielofunkcyjną, jako ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, albo po odżelaziaczu wody jako etap doczyszczania wody po wcześniejszej filtracji.
Kolumny filtracyjne
Do usuwania mętności i stałych zawiesin z wody można także wykorzystać zbiorniki ciśnieniowe - duże urządzenia składające się z butli ciśnieniowej ze złożem filtracyjnym oraz głowicy sterującej. Są dostępne w wielu rozmiarach do wyboru, z różną ilością materiału filtracyjnego, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wydajność kolumny do swoich potrzeb. W zależności od zastosowanego złoża filtracyjnego, żywotność takiego urządzenia może wynosić nawet 5 do 10 lat. Przeczytaj: Czy kolumna filtracyjna to alternatywa filtrów mechanicznych?
Przykładem kolumny filtracyjnej jest popularna seria Ecoperla Sedimentower, działająca w oparciu o wysokiej jakości komponenty oraz niezwykle trwałe materiały. Urządzenie działa, dzięki ręcznym głowicom sterującym, co z kolei mocno obniża koszty eksploatacji oraz gwarantuje swobodę sterowania podczas codziennego użytkowania oraz okresowej regeneracji. Kolumna filtracyjna Ecoperla Sedimentower nie wymaga do regeneracji stosowania żadnych środków chemicznych (wystarczy woda).
Pokonaj mętność i osady w wodzie
Mętność i osady w wodzie to problem, które może doświadczyć zarówno właściciel przydomowej studni, jak i użytkownik wody pochodzącej z lokalnego wodociągu. Na szczęście, w obu przypadkach, rozwiązanie jest proste i skuteczne. Decydując się na montaż filtrów mechanicznych lub kolumny filtracyjnej, zyskujesz pewność, że z Twojego kranu zawsze płynie zdrowa i czysta woda pozbawiona zanieczyszczeń fizykochemicznych.
Komentarze (6)