Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Badanie wody ze studni - czemu warto je zlecić? Gdzie wykonać?

Do naszych specjalistów z działu technicznego zgłasza się wielu właścicieli własnych ujęć. Zdają sobie sprawę, że powinni sprawdzić jakość wody, jednak nie wiedzą jak właściwie można się za to zabrać. W dzisiejszym artykule poradnik o tym, co warto wiedzieć na temat badania wody ze studni. Praktyczne informacje i odpowiedzi na najczęstsze pytania. Sprawdźcie, co warto wiedzieć!

Czerpanie wody z własnego ujęcia nadal jest bardzo popularnym tematem. Przede wszystkim to duża wygoda oraz niższe koszty. Czasami po prostu nie ma wyjścia, ponieważ doprowadzenie sieci wodociągowej wiąże się z bardzo wysokimi kosztami lub zwyczajnie należy na to poczekać kilka lat. Choć wiele reklam pokazuje, że woda z głębin jest krystalicznie czysta i nadaje się od razu do spożycia, nie zawsze tak jest w rzeczywistości. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w artykule: Własna studnia - czy opłaca się mieć własne ujęcie wody?

Dlaczego woda ze studni może być zanieczyszczona?

W rzeczywistości jakość wody czerpanej z własnego ujęcia zależy od wielu czynników. Mogą się do niej przedostawać zanieczyszczenia pochodzenia naturalnego. Przedostają się poprzez reakcje zachodzące w glebie i skałach. Powodem ich występowania może być także działalność człowieka. Do tego dochodzą jeszcze nieprzewidziane sytuacje, jak powodzie, zalania, awaria szamba znajdującego się w pobliżu. Nie jest to regułą, jednak korzystając z własnej studni, warto mieć to z tyłu głowy. Więcej można znaleźć w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Woda ze studni - co może w sobie kryć?

Lista problemów z wodą z własnego ujęcia jest dość długa. Wynika to z faktu, że różne ujęcia są narażone na spływ i występowanie różnych substancji. Taka woda nie jest kontrolowana przez żadne organy. Sam właściciel musi zadbać o bezpieczeństwo korzystania z wody ze studni. Poniżej najpopularniejsze problemy związane z jakością wody ze studni.

Żelazo i mangan w wodzie ze studni

Wysokie stężenie żelaza i manganu to najczęstszy problem, z jakim borykają się właściciele własnych studni. Nie zawsze widać go od początku. Żelazo i mangan mogą wpływać na mętność wody, jej barwę, zapach i smak. Niekiedy woda zmienia swoje właściwości dopiero po odstaniu i z krystalicznie czystej staje się brązowa. Skutkiem stosowania wody bogatej w takie substancje jest nie tylko gorszy smak i aromat napojów oraz dań przygotowanych na bazie takiej wody, ale również wszechobecne osady o rdzawym i smolistym zabarwieniu. Urządzenia mające styczność z wodą mogą przez to ulegać szybszej awarii, podobnie jak instalacje sanitarne. Utrudnione jest też pranie i sprzątanie. Więcej dowiesz się stąd: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?, Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?

Azotany w wodzie ze studni

Azotany są zanieczyszczeniami, które mogą oddziaływać bezpośrednio na nasz organizm. Badania wykazały, że przy długotrwałym, regularnym piciu zanieczyszczonej wody mogą objawiać działanie kancerogenne. W organizmie część z nich przekształca się w znacznie groźniejsze dla zdrowia azotyny. Szczegóły na ten temat poznacie w artykule: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia

Bakterie w wodzie ze studni

Bakterie to poważny problem. W wodzie ze studni mogą wystąpić różne odmiany. Jednym z wyznaczników obecności mikroorganizmów są bakterie z grupy E.coli (Bakterie E.coli w wodzie - co warto wiedzieć? Jak usuwać?). Mikroorganizmy mogą pojawić się w każdej chwili. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć: nieszczelność studni, powodzie, zalania, rozszczelnienie szamba. Warto przeczytać więcej w artykule: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Inne zanieczyszczenia wody ze studni

To nadal nie jest pełna lista tego, co może zawierać woda z własnego ujęcia. Przykry zapach wody może powodować na przykład siarkowodór. Sporym problemem są zanieczyszczenia organiczne, pestycydy. Problemem może być jon amonowy lub chlor. Wielu gospodarstwom domowym dokucza wysoki stopień twardości wody.

Jak sprawdzić czy woda nadaje się do picia?

Najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się o stanie wody i właściwościach, jest zlecenie profesjonalnej analizy wody. To najlepsza możliwa opcja na poznanie składu oraz ocenę jej zdatności do spożycia. Na tym badaniu nie wolno oszczędzać, ponieważ niejednokrotnie ratuje ono zdrowie, stan techniczny gospodarstwa domowego oraz nasz codzienny komfort.

Samodzielne przeprowadzanie testów daje jedynie informacje poglądowe, często nie jesteśmy w stanie samodzielnie prawidłowo zbadać składu wody. Łatwo o błąd lub niedokładne pomiary. W profesjonalnym laboratorium osoby odpowiedzialne za analizę wody dysponują specjalistycznym sprzętem, który daje bardzo dokładne wyniki. Testy są przeprowadzane różnymi metodami w odpowiednich warunkach. Do tego mierzona jest duża ilość parametrów, dzięki czemu później z łatwością można dobrać metodę uzdatniania wody. W tej kwestii warto zaufać profesjonalistom. A czym dokładnie jest analiza wody? Dowiedzcie się najważniejszych informacji: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Jakie badanie wody ze studni najlepiej zlecić?

Na samym początku najlepiej jest zlecić kompleksową analizę wody, czyli obejmującą analizę fizykochemiczną oraz mikrobiologiczną. Dzięki temu parametry wody będzie można poznać kompleksowo. Dzięki pierwszemu rodzajowi analizy wody sprawdzimy, jakie są jej właściwości fizyczne oraz skład chemiczny. O tym, jak wygląda taka analiza wody oraz w jaki sposób można przygotować próbkę wody do badania, można dowiedzieć się z artykułu: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna? Dzięki jej wynikom można sprawdzić, które zanieczyszczenia mają wpływ na komfort korzystania z wody, wyeliminować substancje odpowiedzialne za pogorszenie stanu technicznego instalacji sanitarnej. Z takiego badania dowiemy się o nieodpowiednim zapachu, barwie, smaku, ich pochodzeniu, przekroczeniach żelaza, manganu, jonu amonowego i wielu innych substancji.

Z kolei analiza mikrobiologiczna pozwala sprawdzić bezpieczeństwo wody – czy jest zdatna do użytku oraz na cele spożywcze. To bardzo precyzyjne badanie, które wymaga zapewnienie odpowiednich warunków laboratoryjnych. Taką usługę oferuje mniej placówek niż analizę fizykochemiczną wody. Jak wygląda analiza mikrobiologiczna? Odpowiedź znajdziecie tutaj: Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie wody jest tak ważne?

Gdzie zlecić analizę wody ze studni?

Istnieje kilka miejsc, w których możemy zlecić analizę wody ze studni. Wybór zależy od naszych preferencji oraz wygody. Do wyboru jest stacje sanitarno-epidemiologiczna, prywatne laboratorium oraz firmy działające w branży uzdatniania wody. Szczególnie polecana jest ostatnia opcja, ponieważ cena jest stosunkowo niska, a wraz z wynikami można otrzymać interpretację wyników analizy wody oraz ewentualne sugestie dotyczące rozwiązania wykrytych problemów z wodą.

Jeśli wyniki analizy wody będą niekorzystne, i tak należy zgłosić się do specjalisty. Lata doświadczenia i znajomość branży uzdatniania wody pozwalają na dobór optymalnych rozwiązań, które będą odpowiednio wydajne i będą działały.

Ile czekać na wyniki analizy wody ze studni?

Tutaj również wszystko zależy od placówki oraz aktualnego obłożenia danego miejsca. Najczęściej na wyniki analizy wody czeka się od 5 do 7 dni roboczych. Istnieją firmy i przypadki, w których wyniki analizy wody są już dostępne na kolejny dzień. Tak jest w przypadku ekspresowej analizy fizykochemicznej. Analiza mikrobiologiczna zawsze zajmie ciut więcej czasu. Warto dopytać o szczegóły w miejscu, gdzie chcemy oddać wodę do badania.

Jak przygotować próbkę wody do badania?

Próbkę wody do badania należy przygotować zgodnie z instrukcjami, jakich udzieli nam placówka, do której planujemy oddać wodę. W przypadku analizy fizykochemicznej wody to my najczęściej jesteśmy zobowiązani do przygotowania i poboru próbki. Najlepiej w tym celu zastosować zakupiony pojemnik lub 1,5 litrową butelkę po wodzie niegazowanej. Wcześniej powinien on zostać dokładnie przeczyszczony i umyty. W przypadku analizy mikrobiologicznej należy zachować znacznie większą ostrożność, a wodą należy napełnić specjalnie przygotowaną w tym celu butelkę, którą trzeba odebrać z laboratorium. Wszystko opisaliśmy dokładnie w artykule: Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje

Ważne, aby od poboru próbki do momentu dostarczenia jej do placówki minęło jak najmniej czasu. Próbka powinna być dobrze opakowana, chroniona przed działaniem promieni słonecznych. Transport próbki wody do analizy nie może być dłuższy niż 48 godzin. W przeciwnym razie wyniki badania mogą być nieco zaburzone.

Ile kosztuje badanie wody ze studni?

Koszty badania wody są zróżnicowane. Wiele zależy od tego, jakie i ile parametrów chcemy przebadać. Różnica może być także pomiędzy placówkami w zależności od regionu. Najwyższe ceny za analizę wody zapłacimy w sanepidzie, nieco niższe będą w prywatnych laboratoriach. Najkorzystniejsze stawki mają firmy z branży uzdatniania wody. Pełna analiza wody w roku 2022 waha się między 350 a 450 złotych. Analiza fizykochemiczna wody to koszt około 130 – 230 złotych. Bakteriologiczna analiza wody może kosztować między 200 a 250 złotych.

Badanie wody ze studni to priorytet!

A jak często należy badać wodę ze studni? Kompleksowa analiza wody ze studni powinna zostać przeprowadzona jeszcze zanim zaczniemy korzystać z danego ujęcia. To bardzo ważne, aby poznać skład wody. Często jest to też wymagana informacja przy odbiorze budynku. Warto regularnie przeprowadzać analizę mikrobiologiczną wody. Wtedy można mieć największą pewność, że z wody można swobodnie korzystać.

Komentarze (1)

    • Karolina
    • 2022-02-11 08:53:25
    Trzeba zrobić badania wody ze studni. Jak ktoś chce Wam sprzedać uzdatnienie i nie pyta o badania wody, nie ma co podejmować tematu. My wysłaliśmy zapytania do kilku firm i naprawdę oferty były różne. Ostatecznie wybraliśmy jedną z droższych, bo sensownie nam wyjaśniono, że nie da się usunąć dużych ilości manganu i żelaza z wody bez przerobienia instalacji. Mamy teraz odżelaziacz i nowy hydrofor, bo konieczne było napowietrzanie wody. Robiliśmy analizę i teraz woda jest super.

Nowy komentarz

arrow_upward