Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Filtruj według

Dostępność

Waga

  • 30 kg - 80 kg

Cena

  • 6 190,00 zł - 7 790,00 zł

Usuwanie azotanów

Azotany to forma azotu nieorganicznego, która doskonale rozpuszcza się w wodzie. Związki te są często spotykane w wodach podziemnych. Szczególnie narażonymi na występowanie azotanów terenami są tereny rolnicze. Naukowe badania wykazały, że azotany stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlatego tak istotne jest usuwanie nadmiernego stężenia.

Zauważono, że azotany w podwyższonych stężeniach występują głównie na terenach rolniczych. Przyczyną jest nadmierne nawożenie pól uprawnych nawozami sztucznymi, hodowle zwierząt. Jednym z czynników powodujących wzmożoną obeność azotanów w wodzie jest też nieszczelność szamb. Ścieki przedostają się do wody użytkowej i w taki sposób wzrasta stężenie niektórych substancji. Przeprowadzane badania dowodzą, że największe problemy z wysokim stężeniem tych substancj mają właściciele wody z własnego ujęcia.

Warto pamiętać, ze z azotanami mamy do czynienia na co dzień. Znajdują się one nie tylko w wodzie, ale również w pokarmie. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła dzienny limit spożycia azotanów na 5 mg/ kg masy ciała.

Dozwolone stężenie azotanów w wodzie użytkowej to 50 mg/ litr. Te zanieczyszczenia przedostają się do organizmu nie tylko poprzez spożycie pokarmów lub wody, ale również przez skórę.

Azotany stanowią spory obiekt zainteresowania wśród naukowców. Powstało wiele prac badawczych, w których te substancje były głównym bohaterem. Udowodniono, że azotany w połączeniu z innymi substancjami mogą prowadzić do chorób układu krwionośnego. Ich nadmierne spożycie może wywołać nawet raka układu pokarmowego.

Odkryto, że te zanieczyszczenia mają ogromny wpływ na powstawanie sinicy u dzieci i dorosłych.

Azotany można usunąć z wody na kilka sposobów, jednak do zastosowań domowych najczęściej wybierana jest metoda wymiany jonowej lub odwróconej osmozy.

Podkategorie

Aktywne filtry

arrow_upward